727 610 293 biuro@promaxx.com.pl

Do malowania ścian i sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Farby te łatwo się rozprowadzają, są trwałe i zmywalne. Właściwości użytkowe takie jak odporność na zmywanie, szorowanie i tzw. siła krycia farb emulsyjnych wynikają z rodzaju, oraz jakości żywic i pigmentów użytych do ich wyprodukowania. Możemy więc malować farbami akrylowymi, winylowymi, lateksowymi.

Rodzaj farb warto skonsultować z fachowcem, który dysponuje bogatym doświadczeniem zawodowym pozwalającym dokonać wyboru najlepszego rodzaju farb do danej powierzchni i sposobu użytkowania. Przed przystąpieniem do malowania pomieszczeń wewnątrz budynków bardzo istotne jest właściwe przygotowanie podłoża. Każde podłoże (ściana, sufit) powinno być czyste, wolne od kurzu, brudu, oleju, resztek farb, zapraw i klejów. W przypadku podłoża chłonnego, jak np. ściany gipsowo – kartonowe przed malowaniem należy pokryć podłoże emulsją gruntującą lub farbą podkładową.

W nowych budynkach o podłożach mineralnych warto przed podjęciem prac wykończeniowych odczekać pewien okres czasu z uwagi na tzw. skurcz betonu, gipsu, zapraw tynkarskich. W przypadku malowania na starych warstwach farby podłoże nośne nie powinno się kruszyć, rozwarstwiać i pylić. W celu uzyskania właściwej nośności podłoża bezpiecznie jest usunąć stare warstwy farb i fragmenty luźnego tynku.

Szczególnie ważne jest oczyszczenie podłoża z tłustych plam. Nawet bardzo stare plamy tłustych substancji na powierzchni osłabiają znacznie przyczepność warstw wyrównujących i mogą powodować przebarwienia. Dlatego należy je dokładnie odtłuścić, a miejsca zaplamione zmatowić papierem ściernym. Powierzchnie malowane uprzednio farbami klejowymi najpierw zwilżamy wodą za pomocą pędzla i czekamy aż napęcznieją, a następnie usuwamy farbę szpachelką. Stare powłoki farby emulsyjnej wystarczy zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Stara farba emulsyjna, która jest czysta i nie odpada może być bezpośrednio malowana. Jeżeli stara emulsja jest zszarzała należy ją jedynie wymyć mydłem malarskim, lub preparatem do mycia ścian i sufitów. Oczyszczoną ścianę lub sufit należy dokładnie obejrzeć, żeby zlokalizować wszystkie szczeliny, ubytki, pęknięcia. Drobne ubytki można wypełnić gipsem szpachlowym, lub białą gładzią szpachlową. Większe ubytki lub szczeliny dodatkowo maskujemy taśmą zbrojoną włóknem szklanym a następnie szpachlujemy.
Wszelkie reperacje i naprawy należy poprzedzić zagruntowaniem podłoża emulsją gruntującą. Po wyschnięciu gładzi szpachlowej wygładzamy ją papierem ściernym i ponownie gruntujemy w celu ujednolicenia chłonności podłoża i zwiększenia jego przyczepności. Plamy i zacieki likwidujemy specjalną farbą izolującą do plam, aby nie pojawiły się one ponownie. Na tak przygotowane podłoże można nałożyć pierwszą warstwę farby.

Przed przystąpieniem do malowania należy starannie wymieszać farbę np. mieszadłem umocowanym w wiertarce. Po wyschnięciu pierwszej warstwy pokrywamy malowaną powierzchnię po raz drugi.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress